24 Nisan 2010 Cumartesi

bazen yürürken yanımdan geçen yaşlı teyze osuruyor mesela. ben ki yalnız başıma yürürken çok ciddi ve sinirli olurum. iki kaşımın arasındaki çizgi derinleşir, önüme çıkana kafa göz dalacakmışım gibi yürürüm böyle arıza tipli bi hatun işte. yanımdaki teyze osuruyor, yaşlı ya yazık tutamıyor belki.. ya da boşvermiş oluyor, farketmiyor bile. yürürkenki tüm ciddiyetim bozuluyor. gülüyorum. insan yalnızken de çok gülemiyor bi de. çıkaramıyorum tadını tam olarak, mutlu oluyorum ama deli gibi osurdu teyze diye. öpesim geliyor gidip yanaklarını, "helal olsun be koyver bi tane daha!" diyesim geliyor.

metroda ya da otobüste birinin cebi çalıyor sonra bazen. bağıra çağıra soğanın kilosunun 4 tl olduğundan bahsediyor. ya da evin fayansını döşemek için çağırdığı ustanın 500 tl istediği için ne kadar .bne olduğundan. karşımda biri oluyor o sırada, göz göze geliyoruz. o ana kadar tutmuşum kendimi, camdan bakan düşünen kız tribimi korumuşum. bir çizgim var o ana kadar, işte o an o çizginin silindiği an. gülüyorum. gülüyoruz hatta karşılıklı. çok da gülemiyoruz çünkü telefonda .bne fayansçısı olan amca bi yandan etrafı kesiyor, farkında çünkü .nbe fayansçının bizi ilgilendirmediğinin. gizli gizli gülüyoruz, ama gülüyoruz. mutlu oluyorum fayansçının .bne oluşuna. ya da soğanın kilosunun faişliğine. alıp telefonu saydırasım geliyor fayansçıya, bire bin katıp bi öğün yemeğin kaça mal olduğunu hesaplayasım geliyor pazar fiyatlarıyla.

bi de şey var. bismillah teyzeleri. karşıdan gelirler hep yürürken. ayacıkları takılıverir bi taşa, kaldırıma bişeye. sendelerler hafif, "bisssssmilllaaaaaah" diye toparlanırlar. dünyanın en komik ve sevimli görüntüsüdür. teyze geçer gider, benim yürüyüşüm yavaşlar, güle güle teyzenin arkasından bakarım. tanrı en kötü günümüzde bismillah teyzelerini karşımıza çıkarsın diye dua ederim sonra. bence dünyanın en gülünesi şeylerinden. milyon tane akıllı tv videosuna koyar geçer.

bu yazının duası: tanrı sıradan hayatın sıradan olmayan anlarını eksik etmesin. osuran teyzeler, fermuarı açık amcalar, .bne fayansçılar gibi...amin yareppiiiii! "bissssssmilllllllah!"

1 yorum:

pisces dedi ki...

bana daha ekstrem anlar denk geliyo asabi yürüyüşlerimde... kıbrıs şehitlerinin ortasından geçen kediye "oha matrix'te kayma" diye bağıran çocuk misal... ya da kırmızı ışıkta puaa die güldüren "kakam geldi der kalkarız ortamdan " bahanesi... otobüs körüğünde "mantıken ben senden büyüğüm" diyen 6 yaşındaki çocuğa,5 yaştan gelen "biraz da mantıksız olalım ya" cevabı..sen sadece iste kuzum, hayat güldürüyor bazen insanı :)